Izmantoju šos dabas un Visuma likumus savā dzīvē un darbā.
1. Visuma Vienotība
Likums: Viss ir saistīts vienā veselumā. Mans pielietojums: Projektējot ainavas, es ņemu vērā dabas elementu savstarpējo saistību un to ietekmi uz kopējo vidi. Cilvēks, augi, ūdens elementi, un dzīvnieki veido vienotu ekosistēmu, kuru cenšos saglabāt un uzlabot savos projektos.
2. Vibrācijas Likums
Likums: Viss Visumā vibrē noteiktā frekvencē. Mans pielietojums: Dažādi elementi ainavā izstaro dažādas enerģijas. Cilvēku, augu, ūdens un akmeņu izvēle un izvietojums var radīt noteiktas noskaņas un vibrācijas, kas ietekmē cilvēku garastāvokli un labklājību.
3. Cēloņi un Sekas
Likums: Katrai darbībai ir atbilstoša reakcija. Mans pielietojums: Katra projekta lēmuma sekas ir rūpīgi jāizvērtē. Ja izvēlos stādīt konkrētus augus, jāņem vērā to, kā tie augs un mijiedarbosies ar apkārtējo vidi nākotnē.
4. Līdzsvara Likums
Likums: Visumam ir nepieciešams līdzsvars. Mans pielietojums: Es cenšos atrast līdzsvaru starp dažādiem ainavas elementiem – dabas un cilvēka radītajiem. Savienot dabiskās ekosistēmas ar cilvēku veidotām konstrukcijām, lai radītu harmonisku vidi, ir būtiski manā darbā.
5. Transformācijas Likums
Likums: Viss Visumā nepārtraukti mainās. Mans pielietojums: Ainavas nepārtraukti attīstās un mainās. Projekti jāplāno tā, lai tie varētu pielāgoties izmaiņām vidē un sabiedrībā, piemēram, ņemot vērā klimata pārmaiņas un urbanizāciju.
6. Pievilkšanās Likums
Likums: Līdzīgs pievelk līdzīgu. Mans pielietojums: Izvēloties projektus, es piesaistu klientus un komandas locekļus ar līdzīgu estētikas un vērtību izpratni. Mana pozitīvā attieksme un profesionalitāte pievelk līdzīgi domājošus cilvēkus un resursus.
7. Beznosacījumu Mīlestības Likums
Likums: Beznosacījumu mīlestība rada harmoniju. Mans pielietojums: Es izrādu rūpes un cieņu pret vidi un cilvēkiem, ar kuriem strādāju. Veidojot projektus ar mīlestību un apņemšanos, es radu pozitīvu ietekmi uz sabiedrību un dabu.
8. Adopcijas Likums
Likums: Pielāgošanās ir izdzīvošanas pamats. Mans pielietojums: Pielāgojoties jaunām tehnoloģijām, metodēm un klientu vajadzībām, es nodrošinu savu konkurētspēju un attīstību. Elastība un atvērtība jaunām idejām palīdz man augt profesionāli.
9. Cikliskuma Likums
Likums: Viss dabā notiek cikliski. Mans pielietojums: Saprotot gadalaiku un dabas ciklu ietekmi, es varu labāk plānot stādīšanas un uzturēšanas darbus. Projektēšana saskaņā ar dabas cikliem palīdz veidot ilgtspējīgas un harmoniskas ainavas.
10. Darbības Likums
Likums: Darbība ir nepieciešama, lai sasniegtu mērķus. Mans pielietojums: Aktīvi rīkojoties un realizējot savas idejas, es varu sasniegt savus profesionālos mērķus. Plānošana, sadarbība ar komandu un klientiem, kā arī aktīva līdzdalība projektos ir būtiski maniem panākumiem.
11. Spoguļa Likums
Likums: Ārējā pasaule atspoguļo iekšējo pasauli. Mans pielietojums: Mans iekšējais miers, radošums un pozitīvā attieksme izpaužas manos projektos. Labi līdzsvarota un harmoniska ainava atspoguļo manu iekšējo stāvokli un vērtības.
12. Izvēles Brīvības Likums
Likums: Ikvienam ir brīvība izvēlēties savu ceļu. Mans pielietojums: Man ir brīvība izvēlēties, kādus projektus pieņemt, kādus materiālus un metodes izmantot, kā arī kā veidot savas profesionālās attiecības. Izmantojot šo brīvību, es veidoju savu karjeru un dzīvi saskaņā ar saviem ideāliem un vērtībām.
Agris Akons ir ainavu arhitekts ar ievērojamu reputāciju. Viņa darbi rotāja pilsētu parkus, privātās teritorijas un pat dažus ievērojamus vēsturiskus pieminekļus. Viņa klienti bieži slavēja viņa izcilo dizaina izjūtu, spēju harmonizēt vidi un radīt telpas, kas iemiesoja dabas skaistumu. Bet pēdējos gados Agris sāka just, ka kaut kas pietrūkst. Kaut kas dziļāks, ko viņš nevarēja pilnībā aptvert.
Šī iekšējā nemiera vadīts, Agris kādu dienu nolēma doties uz vietu, ko viņš bērnībā bieži apmeklēja - senu mežu, kas atradās tālu no pilsētas. Šī meža dziļumos viņš vienmēr juta mieru, ko viņam neviens cits dabas stūrītis nespēja sniegt. Šoreiz viņš jutās savādāk. Kaut kas šajā mežā bija mainījies, un viņš nespēja izskaidrot, kas tas bija.
Kad viņš iegāja mežā, viņu pārņēma sajūta, ka viņš netiek šeit sagaidīts kā parasti. Gaisma, kas caur koku lapotni krita uz zemes, šķita blāvāka, un vēja čuksti viņam likās noslēpumaini un savādi. Staigājot pa šauro, aizaugušo taku, Agris nejauši uzkāpa uz senas, sūnām apaugušas takas, ko viņš iepriekš nebija pamanījis.
Izsekojot šo taku, Agris nokļuva pie vecas, pamestas būdiņas, kas, šķiet, bija kļuvusi par daļu no meža. Būdiņas priekšā sēdēja sirmgalvis, kura acīs spīdēja gudrība, ko nevarēja iegūt vienkārši no grāmatām. Viņa klātbūtne bija mierīga, bet arī intriģējoša.
"Es zināju, ka tu atnāksi," vecais vīrs sacīja, it kā būtu gaidījis Agri visu šo laiku. "Mans vārds ir Jēkabs. Esmu dzimis un audzis šajā mežā, un esmu redzējis lietas, ko daudzi cilvēki ir aizmirsuši."
Agris pārsteigts pasmaidīja. "Kā jūs zinājāt, ka es atnākšu? Un ko jūs domājat, sakot, ka esat redzējis lietas, ko citi ir aizmirsuši?"
Jēkabs paskatījās uz koku vainagiem virs galvas. "Tu esi ainavu arhitekts, vai ne? Es redzu, ka tu saproti skaistumu un harmoniju, bet jūtu, ka tu esi aizmirsis saikni, kas ir vēl dziļāka. Mežs tev lika atnākt, jo viņš zina, ka tu esi gatavs uzzināt vairāk."
Agris pieklājīgi klausījās, bet bija skeptisks. "Mežs lika man atnākt? Jūs runājat par to, it kā tas būtu dzīvs."
Jēkabs pamāja ar galvu. "Un vai tad nav? Augi runā, viņi jūt, viņi dzird. Viņi ir daļa no mūsu pasaules, bet mēs esam zaudējuši spēju viņus saprast. Tu neesi pirmais, kurš nonāk līdz šim slieksnim, bet ne visi ir gatavi ieraudzīt to, ko redzēsi Tu."
Vecais vīrs pacēla roku un uz to nolaidās maza lapiņa, kas šķita vēja nesta. "Šī lapiņa ir dzīva, tāpat kā tu un es. Tā ir daļa no visa šī. Tu esi uz ceļa, lai to saprastu."
Jēkabs sāka stāstīt Agrim par pētījumiem, kurus zinātnieki veic visā pasaulē. Viņš runāja par augiem, kas spēj sazināties caur sakņu sistēmām, brīdinot citus augus par briesmām. Par pētījumiem, kuros augi reaģē uz cilvēka klātbūtni, uz pieskārieniem un pat uz domām.
Agrim tas viss šķita kā no citas pasaules. Taču, jo vairāk viņš klausījās, jo vairāk viņam šķita, ka viņš sāk atcerēties kaut ko dziļi aizmirstu, kaut ko, ko viņš kādreiz zināja, bet par ko bija aizmirsis, dzīvojot pilsētā un koncentrējoties uz savu karjeru.
"Tu jau esi sācis ceļu," Jēkabs turpināja. "Bet šis ceļš ir garš un pilns ar atklājumiem. Tu redzēsi, ka augi ir ne tikai mūsu vide, bet mūsu sabiedrotie, mūsu skolotāji. Viņi mums var palīdzēt dzīvot labāk, dziedēt mūsu ķermeņus un prātus, ja mēs tikai atkal iemācīsimies viņos klausīties."
Agris pavadīja vairākas stundas kopā ar Jēkabu, runājot par augiem, par senajiem dziedniecības rituāliem, kurus bija aizmirsušas mūsdienu sabiedrības, un par to, kā cilvēki varētu atkal atklāt šo zaudēto saikni. Viņi runāja par antropologu pētījumiem, kas atklāja, kā dažādas kultūras uztver augus kā apziņas būtnes, un par to, kā zinātne sāk apstiprināt to, ko šīs tautas vienmēr ir zinājušas.
Pirms izšķiršanās, Jēkabs pasniedza Agrim mazu, vecu grāmatu ar rokrakstā pierakstītām piezīmēm. "Šī grāmata piederēja manam vectēvam. Tajā ir aprakstīti senie rituāli un augi, kas šeit aug. Tā varētu tev palīdzēt labāk izprast šo vietu."
Agris, pateicības pilns, pieņēma grāmatu un atgriezās pilsētā. Viņa skatiens uz augiem bija mainījies. Viņš vairs neredzēja tikai zaļu fonu savām dizaina idejām. Viņš redzēja sabiedrotos, kuri viņam varētu palīdzēt radīt patiesi dzīvotspējīgas un dziedējošas telpas.
Atgriezies savā darbā, Agris sāka izmantot jauniegūtās zināšanas. Viņš izveidoja terapeitiskos dārzus, kas bija ne tikai estētiski pievilcīgi, bet arī bagātināti ar augiem, kuri, pēc viņa novērojumiem un Jēkaba mācībām, spēja dziedēt cilvēkus un palīdzēt viņiem atgūt līdzsvaru. Viņš sāka popularizēt dabas terapiju, mācot cilvēkiem, kā atjaunot zaudēto saikni ar augiem.
Viņa jaunie dārzi kļuva par vietām, kur cilvēki nāca ne tikai apskatīt, bet arī sajust, izjust un atgūt sevi. Klienti nāca pie viņa ne tikai pēc dizaina padomiem, bet arī pēc mierinājuma un dziedināšanas. Un katru reizi, kad viņš atrada jaunu veidu, kā izmantot augus, lai palīdzētu cilvēkiem, viņš atcerējās Jēkaba vārdus par to, cik dziļi mēs visi esam saistīti.
Agris Akons saprata, ka viņa misija ir vairāk nekā tikai dizains. Viņš kļuva par tiltu starp pilsētas burzmu un meža mieru, starp aizmirsto un atklāto. Un, kad viņš kādu dienu atgriezās pie Jēkaba būdiņas, lai pateiktu viņam paldies, viņš atrada tikai tukšu vietu - būdiņa bija pazudusi, it kā to būtu aiznesis pats mežs. Bet Agris zināja, ka Jēkabs bija atstājis viņam visvērtīgāko mācību: lai kur mēs atrastos, mēs vienmēr esam daļa no dabas, un augi ir mūsu sabiedrotie šajā ceļā.
Pieaugušie var daudz ko mācīties no maziem bērniem un zīdaiņiem.
Neierobežota ziņkāre – Bērni jautā "kāpēc" par visu un ir dabiski ziņkārīgi par pasauli.
Neapvaldīts prieks – Bērni priecājas par mazām lietām un izbauda katru brīdi.
Neprāts par spēlēšanos – Bērni zina, kā spēlēties un izbaudīt procesu, nevis tikai rezultātu.
Bezpārmēra mīlestība – Bērni izpauž savu mīlestību atklāti un bez nosacījumiem.
Patiesums – Bērni bieži vien ir patiesi un tieši, viņi neslēpj savas emocijas.
Pieņemšana bez aizspriedumiem – Bērni pieņem cilvēkus tādus, kādi viņi ir, bez spriedumiem.
Spontanitāte – Bērni rīkojas spontāni un bez pārdomām, kas bieži vien rada radošus un interesantus rezultātus.
Iztēles bagātība – Bērniem ir neierobežota iztēle, viņi var izdomāt veselas pasaules no nekā.
Spēja piedot – Bērni ātri piedod un aizmirst pāridarījumus.
Uzticēšanās instinktiem – Bērni uzticas saviem instinktiem un izjūtām.
Neuztrauktība par nākotni – Bērni dzīvo tagadnē un neuztraucas par to, kas būs rīt.
Brīvība no stereotipiem – Bērni nesaprot sociālos stereotipus un normas, viņi rīkojas tā, kā jūtas pareizi.
Enerģija un dzīvotspēja – Bērni ir pilni enerģijas un dzīvotgribas.
Atklātība pret jaunu pieredzi – Bērni ir gatavi izmēģināt jaunas lietas un nebaidās no neveiksmēm.
Empātija – Bērni bieži jūt līdzi citiem un mēģina mierināt tos, kuri ir skumji.
Vienkāršība – Bērni redz pasauli vienkāršāk un tiešāk, nekomplicējot lietas.
Prasme būt klāt esošam – Bērni pilnībā koncentrējas uz to, ko dara, un ir klāt esoši šajā brīdī.
Lieliska problēmu risināšanas spēja – Bērni izmanto radošus risinājumus problēmām, neuztraucoties par "pareizajiem" veidiem.
Spēja izbaudīt dabas brīnumus – Bērni aizrautīgi izbauda dabu un tās skaistumu.
Komunikācijas vienkāršība – Bērni izsakās vienkārši un tieši, nesarežģījot savus izteikumus.
Nepiekāpība – Bērni neatlaidīgi cenšas sasniegt savus mērķus, neatkarīgi no šķēršļiem.
Jautrība un humors – Bērni bieži smejas un izklaidējas, radot prieku apkārtējiem.
Izrādīt savas emocijas – Bērni nav ierobežoti savā emociju izrādīšanā, viņi atklāti raud un smejas.
Iekšējā drošība – Bērni jūtas droši savās mājās un pie saviem tuvākajiem, veidojot stipras emocionālās saites.
Nepieciešamība pēc vienkāršības un mierīguma – Bērniem patīk vienkāršas spēles un aktivitātes, kas sniedz mieru un harmoniju.
Pieaugušie bieži aizmirst šīs svarīgās dzīves mācības, kas bērniem ir dabiski saprotamas. Mācoties no bērniem, mēs varam atgūt daļu no šīs vienkāršības, prieka un patiesuma mūsu dzīvē.
Man tas patiešām rada prieku un pievienoju vēl 25 piemērus.
Mēs pieaugušie tik daudz esam sabojājuši un pat apjukuši veiklībā dzīvojot dzīvi.
Prasme būt pašam – Bērni ir autentiski un nav aizņemti ar citu uzskatiem par viņiem.
Atvērtība jaunām idejām – Bērni ir atvērti un gatavi apsvērt jaunas idejas bez iepriekšēja aizsprieduma.
Ēšanas prieks – Bērni izbauda ēšanu un ir sajūsmā par dažādiem garšas piedzīvojumiem.
Mācīšanās caur jautrību – Bērni mācās caur spēli un jautrību, kas padara izglītošanos patīkamu.
Mīlestība pret stāstiem – Bērniem patīk stāsti un viņi izbauda klausīšanos un stāstīšanu.
Neatkarība un pašpaļāvība – Bērni cenšas darīt lietas paši un attīstīt savas prasmes.
Atmiņu radīšana – Bērni vērtē piedzīvojumus un pieredzi, kas veido skaistas atmiņas.
Drosme uzdot jautājumus – Bērni nebaidās uzdot jautājumus, pat ja tie šķiet vienkārši vai naivi.
Radošuma spontānitāte – Bērni izpauž savu radošumu brīvi un bez ierobežojumiem.
Patiesas draudzības veidošana – Bērni veido draudzības bez slēptām motivācijām vai interešu konfliktiem.
Nekonfliktējoša komunikācija – Bērni runā tieši un bez sarežģījumiem, kas palīdz izvairīties no pārpratumiem.
Spējas atgūties pēc neveiksmes – Bērni ātri atgūstas pēc neveiksmes un turpina mēģināt.
Dabas mīlestība – Bērni ir aizrautīgi par dabu un rūpējas par to.
Vienkāršas dzīves baudīšana – Bērniem patīk vienkāršas aktivitātes, piemēram, spēlēties ārā vai zīmēt.
Paļāvība uz pieaugušajiem – Bērni uzticas un paļaujas uz pieaugušajiem, veidojot ciešu saikni.
Brīvība no kompleksiem – Bērni nav apgrūtināti ar kompleksiem vai sociālām normām.
Prasme izpaust savu talantu – Bērni nebaidās izpaust savus talantus un spējas.
Drosme būt neaizsargātiem – Bērni izpauž savas vajadzības un jūtas bez bailēm tikt nosodītiem.
Izturība un neatlaidība – Bērni neatlaidīgi turpina mēģināt, līdz sasniedz savu mērķi.
Patika pret mācīšanos – Bērni izbauda mācīšanās procesu un ir dabiski ziņkārīgi.
Emocionālā atklātība – Bērni nebaidās izrādīt savas emocijas un runāt par tām.
Spēja radīt jaunas spēles – Bērni ir meistarīgi jaunu spēļu un aktivitāšu izdomāšanā.
Uzticēšanās citiem cilvēkiem – Bērni ir dabiski uzticīgi un vēlas uzticēties citiem.
Prieks par maziem panākumiem – Bērni priecājas par katru mazu sasniegumu un panākumu.
Spēja būt pilnībā iesaistītam – Bērni pilnībā iesaistās katrā aktivitātē, kuru veic, un izbauda to ar visu savu būtību.
Šie piemēri parāda, ka pieaugušie var daudz ko mācīties no bērniem, atgūstot daļu no savas zaudētās spontanitātes, autentiskuma un dzīves prieka.
Mans Stāsts: Dzīvība, Brīvība un Radīšana
Es esmu Agris Akons, ainavu arhitekts un dabas terapeits. Mana dzīve ir skaists ceļojums, kas vijas cauri harmonijai ar dabu, dziļām pārdomām un mīlestībai pret dzīvību. Esmu iemācījies, ka viss šajā pasaulē ir savstarpēji saistīts, un ka patiesais spēks slēpjas mūsu spējā dzīvot brīvi un saskaņā ar mūsu iekšējo būtību.
Dzīvība kā Harmonija
Daba, kustība, ūdens un skaistas domas – tie ir elementi, kas baro manu dvēseli. Dzīvojot saskaņā ar tiem, es atrodu mieru un veselību, kas pārsniedz jebkādu materiālu labklājību. Šī harmonija man atgādina, ka dzīve ir skaista un vērtīga pati par sevi.
Nauda kā Stāsts
Nauda nav nekas vairāk kā stāsts, ko mēs paši esam izdomājuši. Tā nav universa radīta realitāte, bet gan cilvēka izveidota ideja, kas bieži vien novirza mūs no būtiskā. Es saprotu, ka nauda var būt instruments, bet tai nevajadzētu būt manas dzīves centrā. Mans stāsts nav par to, ko es varu iegūt, bet gan par to, ko es varu dot.
Ego un Gars
Dzīve caur ego ved pie nepārtrauktas cīņas, bet dzīve caur garu – pie brīvības un apgaismības. Esmu sapratis, ka, atsakoties no ego prasībām, es varu atbrīvoties no ilūzijām un dzīvot autentiski. Es stāvu savā dzīvē brīvs, cēls un piedots, apzinoties, ka esmu aizsargāts un drošs. Es stāstu sevi pasaulei ar pārliecību, un tas ir mans spēks.
Brīvība Dāvināt
Es zinu, ka katrā cilvēkā dzīvo tā pati dzīvība, kas dzīvo manī. Šī apziņa liek man gribēt dot – dot ar prieku, mīlestību un dziedināšanu. Pirmais solis, lai kaut ko iegūtu šajā pasaulē, ir dāvināšana. Dzīve ir bagāta, un man vienmēr būs, ko dot.
Radīt Savu Nākotni
Es izvēlos dzīvot brīvi, veidot savu stāstu un radīt nākotni, kas atspoguļo manas patiesās vērtības. Es pārdodu savu pašreizējo māju, lai uzbūvētu jaunu, mūsdienīgu mājvietu savai ģimenei – vietu, kurā mēs varam dzīvot saskaņā ar mūsu sapņiem. Es strādāšu savu sapņu darbu, vidi, kurā nav baiļu, kurā mēs visi esam brīvi un iedvesmoti.
Manas dzīves ceļojums ir stāsts par brīvību un autentiskumu. Tas ir stāsts, kurā es, tāpat kā ērglis, brīvi lidoju pāri dzīves plašumiem, nesot sev līdzi vieglumu, mīlestību un mieru. Es esmu radītājs savā dzīvē, un ar šo apziņu es varu paveikt visu, ko vēlos, un būt laimīgs.
Aicinājums Dzīvot Brīvi
Es aicinu arī jūs, mani mīļie, dzīvot brīvi un autentiski. Lai jūsu stāsti būtu piepildīti ar mīlestību, dāsnumu un saskaņu ar dabu un savu būtību. Mēs esam šīs pasaules veidotāji, un mums ir spēks radīt dzīvi, kas atspoguļo mūsu patiesās vērtības un sapņus. Dzīvojiet ar vieglumu un prieku, un ļaujiet savai gaismai spīdēt, apgaismojot ceļu arī citiem.
Kā Izmantot Gaisa Slāpekli
Gaisā esošais slāpeklis veido aptuveni 78% no mūsu atmosfēras. Tas ir būtisks elements daudzos dabiskajos procesos, un, izmantojot dažādas metodes, to var izmantot arī praktiskiem mērķiem. Latvijā ir vairākas iespējas izmantot šo dabisko resursu, neizmantojot ķīmiskos līdzekļus.
1. Slāpekļa fiksācija ar baktērijām
Noteiktas baktērijas, piemēram, Rhizobium, dzīvo uz pākšaugu saknēm un spēj fiksēt atmosfēras slāpekli. Šis process uzlabo augsnes auglību, nodrošinot augiem pieejamu slāpekli. Latvijā šis process tiek izmantots lauksaimniecībā, audzējot pākšaugus, piemēram, zirņus un pupas.
2. Zaļmēslošana ar slāpekli fiksējošiem augiem
Zaļmēslojuma augi, piemēram, āboliņš un lucerna, tiek audzēti un iearsti augsnē, lai bagātinātu to ar slāpekli. Šie augi veido simbiozi ar slāpekli fiksējošām baktērijām, kas palīdz uzlabot augsnes struktūru un auglību.
3. Bioloģiskā lauksaimniecība
Bioloģiskās lauksaimniecības prakse ietver slāpekli fiksējošu augu integrēšanu ražas rotācijas sistēmā. Tas palīdz uzturēt augsnes veselību un samazināt nepieciešamību pēc sintētiskiem mēslojumiem.
4. Komposta izmantošana
Komposts, kas tiek veidots no organiskajiem atkritumiem, satur dažādas mikroorganismu kopienas, kas palīdz sadalīt organisko materiālu un atbrīvot slāpekli augsnē. Tas ir dabīgs veids, kā uzlabot augsnes auglību.
5. Mikrobu inokulanti
Latvijas lauksaimnieki izmanto mikrobu inokulantus, kas satur slāpekli fiksējošas baktērijas. Šie inokulanti tiek pievienoti augsnei vai sēklām, lai palielinātu slāpekļa pieejamību augiem.
6. Mežsaimniecība
Mežos augošās mikorīzes sēnes veido simbiotiskas attiecības ar kokiem un citām augiem, palīdzot uzņemt slāpekli no augsnes. Šī dabiskā sadarbība palīdz uzturēt veselīgu meža ekosistēmu.
7. Biogāzes ražošana
Biogāzes ražošanas procesā organiskie atkritumi tiek sadalīti anaerobos apstākļos, radot metānu un atlikušo digestātu, kas satur slāpekli. Digestāts tiek izmantots kā mēslojums lauksaimniecībā.
8. Augu atlikumu izmantošana
Pēc ražas novākšanas augu atlikumi tiek iearsti augsnē, kur tie sadalās un atbrīvo slāpekli, ko augi var izmantot nākamajā augšanas sezonā.
9. Apūdeņošanas sistēmas ar slāpekli bagātu ūdeni
Apūdeņošanas sistēmas, kas izmanto ūdeni no dīķiem vai upēm, kur ir augsts organisko vielu saturs, var nodrošināt augsni ar papildus slāpekli, kas tiek izskalots no ūdens augiem pieejamā formā.
10. Segtu augu sistēmas (Cover Crops)
Segtu augu sistēmas ietver dažādu augu stādīšanu, kas palīdz uzturēt augsnes veselību un uzņemt atmosfēras slāpekli. Šie augi tiek iearsti augsnē, palielinot slāpekļa saturu un uzlabojot nākamo ražu.
Šie veidi parāda, kā Latvijā var izmantot gaisā esošo slāpekli, neizmantojot ķīmiskos līdzekļus, tādējādi veicinot ilgtspējīgu lauksaimniecību un vides veselību.